Turystyka

Szklarska Poręba to malowniczo położone miasto na Dolnym Śląsku. Otoczone górskimi zboczami Karkonoszy oraz Gór Izerskich jest idealnym miejscem dla każdego turysty spragnionego wypoczynku.

Atrakcje Szklarskiej Poręby:

Szrenica – karkonoski szczyt o wysokości 1362 metrów n.p.m., na który można dostać się także krzesełkową koleją linową, z efektownymi formacjami skalnymi i schroniskiem

Wysoki Kamień – szczyt liczący sobie 1058 metrów n.p.m. w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, na jego szczycie znajdują się malownicze skałki, a także rozciągają się z niego piękne widoki

Wodospad Kamieńczyka – położony na wysokości 846 metrów n.p.m. malowniczy wodospad, najwyższy po polskiej stronie Karkonoszy

Wodospad Szklarki – drugi pod względem wielkości wodospad w Karkonoszach

Park Ducha Gór – ducha Karkonoszy, znajduje się przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów

Złoty Widok – przepiękna panorama rozciągająca się z progu skalnego nad doliną Kamiennej

Śnieżne Kotły – zachwycające kotły polodowcowe w Karkonoszach, piękne zarówno zimą, jak i latem

Chybotek – grupa skalna złożona z kilku bloków, z których jeden można rozkołysać – stąd jego nazwa

Młyn Świętego Łukasza – zabytkowy młyn o konstrukcji przysłupowo – zrębowej, znajduje się w centrum miasta

Muzeum Ziemi Juna – Strażnica Walońska – muzeum minerałów i kamieni szlachetnych

Leśna Huta – kultywuje wielowiekowe tradycje hutnictwa szkła w tych rejonach

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – ośrodek edukacyjny przybliżający przyrodę Karkonoszy, położony przy Karkonoskim Parku Narodowym

Na odwiedzających Szklarską Porębę czeka także wiele innych atrakcji, między innymi parki linowe, rodzinne parki rozrywki, muzea i galerie, interesujące wydarzenia kulturalne. Ciekawe propozycje dostępne są dla turystów również po stronie czeskiej. Tutaj nie można się nudzić ani przez chwilę!

Szklarska Poręba posiada liczne atrakcje wypoczynkowe, zarówno latem jak i zimą. Ale nie tylko wypoczynkiem człowiek żyje. Miasto posiada szeroką ofertę kulturalną. Warto odwiedzić wiele miejsc mówiące nie tylko o historii miasta czy regionu, ale i kraju. Zapraszamy do skorzystania.

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej Ul. Okrzei 28
Muzeum Ziemi – Juna Ul. Jeleniogórska 9
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej Ul. Jeleniogórska 2
Dinopark Ul. Muzealna 7
Leśna Huta Ul. Kołłątaja 2
Młyn Świętego Łukasza Ul. 1 Maja 16

Informacje

Ludność 7002
Powierzchnia 75,44 km²
Strefa czasowa UTC+1 zima, UTC+2 lato

Wydarzenia i Festiwale

W ciągu roku w Szklarskiej Porębie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych.
Żadnej z tych imprez nie można przegapić a każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydarzenie Okres
Śniegolepy Styczeń
Gwiazdy na śniegu Luty
Bieg Piastow Marzec
Giełda Piosenki Studenckiej Lipiec – Sierpień
Festiwal Rowerowy Sierpień

Zaletą Domu wczasowego jest jego atrakcyjne położenie, bliskość do ważnych miejsc Szklarskiej Poręby.

Joanna, Myślenice

SPORT W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Szklarska Poręba jest również doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku dla amatorów sportów!

Warunki klimatyczne w Szklarskiej Porębie są bardzo podobne do tych, które panują w alpejskich miejscowościach znajdujących się na wysokości 2000 metrów n.p.m. Często wiejące wiatry oraz specyficzny mikroklimat tworzony przez torfowiska Gór Izerskich powodują, że to idealna przestrzeń do uprawiania sportów.

Nic więc dziwnego, że Szklarska Poręba i jej okolice są tak chętnie odwiedzane przez sportowców – zarówno przez amatorów, jak również przez tych, którzy mają większe doświadczenie!

Sporty zimowe

Miasto jest znanym ośrodkiem sportów zimowych – pokrywa śnieżna zalega w okolicznych górach nawet przez 110 dni w ciągu roku. Masyw Szrenicy, a także rejony Jakuszyc gwarantują mnóstwo dobrej zabaw dla amatorów szaleństwa na białym puchu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Do wyboru jest pełna gama tras przeznaczonych do narciarstwa zjazdowego oraz biegowego dla początkujących sportowców oraz tych posiadających większe doświadczenie. To kilkanaście kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych wraz z 20 wyciągami narciarskimi i linowymi kolejami krzesełkowymi oraz 150 kilometrów tras do narciarstwa biegowego. Działają także wypożyczalnie sprzętu zimowego, serwisy oraz szkoły narciarskie.

Piesze szlaki turystyczne

Szklarska Poręba jest także często odwiedzana przez amatorów górskich wędrówek. Na pieszych wędrowców czekają liczne szlaki turystyczne, które prezentują niezwykłe walory okolic Szklarskiej Poręby. Wystarczą dobre buty, aby zobaczyć z bliska niezwykłą przyrodę i zapierające dech w piersiach widoki.

Piesze szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie to doskonała propozycja także dla amatorów biegania!

Na szczególną uwagę zasługują Szlak Waloński, który oznaczony jest jako ścieżka dydaktyczna kolorem czerwonym, a także Magiczny Szlak Ducha Gór, który na pewno zadowoli rodziny. Szlaki te prezentują najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby i okolic.

Trasy rowerowe

Na uwagę zasługują także trasy rowerowe. W samym mieście znajduje się już przeszło 200 kilometrów tras o różnym stopniu trudności – dla amatorów, rodzin, a także dla zaawansowanych rowerzystów górskich. Trasy rowerowe w Szklarskiej Porębie łączą się również z trasami po czeskiej stronie – z okolic Harrachova i Kořenova.

Szklarska Poręba jako miasto przyjazne rowerzystom oddaje im także do dyspozycji wypożyczalnie rowerów, szereg sklepów rowerowych oraz punktów serwisowych oferujących naprawy.

POŁOŻENIE
KLIMAT
ATMOSFERA
OBSŁUGA

Nasze POKOJE

Kontakt

Dom Wczasowy Przy Skałkach

Dom Wczasowy Przy Skałkach jest jednym z najładniej usytuowanych miejsc w Szklarskiej Porębie. Znajduje się na wzniesieniu, jest otoczony lasem, jednocześnie w niewielkiej odległości do centrum. Jest świetną bazą wypadową do wycieczek po mieście i w dalsze rejony.

Lokalizacja

58 – 580 Szklarska Poręba
Ul. 1 Maja 36 A Karkonosze

Rezerwacja

przyskalkach@o2.pl
(+48) 516 090 009

Wyznacz trasę